ANTİVİRİN®
Antivirin®, grip virüsünün yayılmasını önleyen aktif olduğu düşünülen antiviral ajana tescilli olarak verilen addır. Bu terim Sambucol®’ un geliştiricisi olan Madeleine Mumcuoğlu tarafından verilmiştir. Black elderberry’ de etkin bir şekilde antivirin bulunur, ancak patentli formülasyondan dolayı, Sambucol®’ de bulunan antivirin seviyesi son derece yüksektir.
Virüslere Etkisi
Çalışmalar, kara mürver içeren bir takviyenin, bağışıklık sisteminin zayıflamış olduğu soğuk, grip veya diğer virüs hastalıklarında bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Black elderberry özütü kullanılan in vitro bir çalışma (Zakay-Rones 1995) birçok grip virüsünün inhibe edildiğini göstermiştir.
Antiviral Ajan – ‘Antivirin®’

Virüsler kendi başlarına çoğalamazlar ve bunu yapmak için sağlıklı hücrelere ihtiyaç duyarlar. Bir hücreye girmelerine yardımcı olmak için bazı virüsler hemaglutinin spike ile kaplanır. Black Elderberry özütünün bir antiviral ajan olan hemaglutinin spikelarının aktivitesini nötralize etmeye yardımcı olan Antivirin® içerdiğine inanılmaktadır. Bu spikelar etkisiz hale getirildiğinde, virüsler hücre duvarlarını delerek hücreye giremezler ve çoğalamazlar.


Elderberry, özellikle antosiyaninler olmak üzere, flavonoid bakımından oldukça zengindirler. Bunlar, bağışıklık sisteminin kendisini savunmasına yardımcı olmak için güçlü antioksidanlar gibi davranırlar. Antosiyaninler; black elderberry gibi mor, koyu mavi ve kırmızı renkteki meyvelerin pigmentlerinde bulunurlar. Elderberry diğer meyvelere (kızılcık, fıstık ve böğürtlen) göre daha yüksek flavonoid içerir ve yaban mersininden yaklaşık 5 kat daha fazla antosiyanin içerir. Yüksek antosiyanin içeriğinden dolayı, black elderberry virüslerle savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.
ANTİOKSİDAN NEDİR?
Antioksidanlar; serbest radikalleri etkisiz hala getirerek hücrelerimizi korur. Vücut kendini savunmak için doğal bir sistem oluşturmuştur. Bu sistemin çalışması ve vücudu daha iyi korumak için antioksidan içeren besinleri de tüketmemiz gerekir. Beslenmemizde mutlaka bulunması gereken başlıca antioksidanlar; Vitamin C (askorbik asit), Vitamin E (tokoferol ve tokotrienol), selenyum, karotenoidler (beta karoten, likopen) dir. Bunun yanında çinko, manganez, koenzim Q10, flavonoidler de hücreleri serbest radikallere karşı korurlar.
ORAC (ANTİOKSİDAN ETKİNLİĞİ)
Hangi besin ne kadar antioksidan içeriyor bilmek için ORAC (Oksijen Radikal Absorbans Kapasite) değerine bakmanız yeterli. Nedir bu ORAC değeri, besinlerin antioksidan kapasitesini ölçen bir yöntemdir. Amerika’da bulunan Boston Tufts Üniversitesi’ndeki araştırmacılar pek çok besinin ORAC değerini ölçüp bir tablo hazırlamışlardır. ORAC değeri yüksek besinlerin tüketimi antioksidan alımını arttırır, bağışıklık sisteminin güçlendirir, kansere karşı korur. Amerika’da bulunan Tufts Üniversitesi her insanın günde 3000 ORAC birimi alması gerektiğini, 5000 ORAC’ ın ise maksimum koruma sağladığını bildirmiştir. ORAC değeri yüksek olan bazı besinler ve 100 gr’daki ORAC değerleri: Kırmızı biber (19671 puan), kara mürver (14700 puan), ahududu (10460 puan), enginar (6552 puan), kuru erik (8059 puan). Unutmayın ki antioksidanlar lehine bir artış sizi hastalıklardan korurken, serbest radikaller lehine olan artış sizi hastalıkların kucağına itecektir. Önemli olan antioksidan bakımından zengin besinler tüketmek, vücudu olumsuz etkileyecek besinleri (yanmış, tütsülenmiş, işlenmiş gıdalar vs.) tüketmekten kaçınmak, alkol ve sigaradan uzak durmaktır.
E-Bülten Haber ve duyuru almak için e-bülten aboneliğine kaydolabilirsiniz.
Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.