Kara Mürver Nedir?

Elderberry ya da bilinen adıyla Mürver, yaygın olarak Kuzey yarımkürede bulunan, meyve veren ve yaprağını döken bir çalı cinsidir ve en az 30 farklı çeşide sahiptir. Popüler bir antioksidan olarak bilinen yaban mersininin total ORAC değeri yaklaşık 4.700 μ mol TE/100g’dür. Mürver’ nin ise, 14.700 μ mol TE/100g civarındadır. Yüksek antioksidan arayanlar için blackelderberry ideal bir besindir.

Bitkinin çiçekleri anti bakteriyel ve antiviral özellik taşımaktadır. Viral enfeksiyonlara karşı oldukça faydalıdır. Ayrıca balgam söktürücü ve ciğerdeki mukusu attırıcı özellik taşımaktadır. Birçok mürver türünün olgun ve pişirilmiş meyveleri yenebilir, ancak çiğ meyveler, yapraklar, dallar, kök ve tohumları zehirli etkiye sahiptir. Mavi ve siyah mürver yenilebilir fakat kırmızı mürver özellikle karaciğer ve böbrek problemleri olanlar için toksik olabilir.

Yaban mersininin total ORAC değeri yaklaşık 4.700 μ mol TE/100g iken mürver’ in 14.700 μ mol TE/100g civarındadır.

Elderberry, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, tıkanıklık ve sinüs iltihaplanması gibi grip semptomlarına iyi gelir. Avrupa’da yapılan son çalışmalar, elderberry’ nin, birçok yolla sağlığa iyi gelen konsantre antosiyanin ve güçlü mor pigmentler kaynağı olduğunu göstermiştir. Avrupa’daki çalışmalar daha çok antosiyaninler üzerine yoğunlaşmıştır.

Yakın zamanlarda, Tufts University’nde sürdürülen bir çalışma, elderberryde mevcut olan dört farklı antosiyaninin, arter duvarlarında dizilmiş endotel hücrelerini, serbest radikallerin verdiği oksidatif zarardan koruduğunu göstermiştir.

Elderberry ve Grip Virüsü
Günümüzde, şurup olarak da formüle edilmiş elderberry, burun ve bronş pasajlarında balgam oluşumunu hafifletmeye yardımcı, enflamasyonu indirmekte ve bağışıklık sistemini yapılandırmakta da etkilidir. 2009’ da Retroscreen Virology of London, Elderberry şurubunun siyah elderberry kullanılarak üretilmiş bir çeşidini test etmiştir. Testin sonuçları, elderberry şurubunun H1N1 virüsü ve Swine Gribi 1 olarak bilinen virüs üzerinde %68,3 etkili olduğunu göstermiştir. 2005’de uygulanan bir başka çalışmada ise aynı formül şurubun H5N1 virüsü üzerinde %99 etkili olduğu bulunmuştur.
Almanya, Karlsruhe, Bundesforschungsanstalt Research Center for Food’da, bilim adamlarının elderberry üzerinde yaptığı çalışmalarda, elderberrydeki antosiyaninlerin, sitokinleri baskılayarak bağışıklık sistemini desteklediği görülmüştür. Bu eşsiz protein, bağışıklık karşılığını düzenlemeye yardımcı olarak vücudun hastalıklara karşı kendini savunmasına neden olur ve sistem içinde haberciler gibi çalışır.
Norveç’ deki bir çalışma, elderberry suyunun sadece immün sistemi canlandırmakla kalmayıp aynı zamanda grip virüsünü de doğrudan baskıladığına tanık olmuştur. Elderberry’ nin aktif içerikleri hücre duvarlarına saldıran enzimi silahsızlandırarak virüs yayılmasını durdurmaktadır.
The Journal of International Medical Research’ de var olan bir çalışma, elderberry ekstresi verilen grip hastalarının 3.1 günde iyileştiklerini göstermiştir. Aynı çalışmada plasebo kullananların iyileşme süresi 7.1 gündür. Araştırmacılar, elderberry ekstresi kullanan hastaların, grip virüsüyle savaşan antikor düzeylerinde de yükselme görmüşlerdir.

Bütün hastalık durumlarında, hastalık bir kere ortaya çıktıktan sonra tedavisi çok daha zor ve maliyetlidir. Bu nedenle hastalık oluşmadan önce alınacak önlemler her bakımdan hayat kurtarıcıdır. Kendimizi koruyalım. Sağlıklı beslenelim, uykumuza dikkat edelim, yeterli su içelim, hijyen kurallarına dikkat edelim. Gerektiğinde destek vitamin alalım ve hastalanırsak hekime başvuralım.

E-Bülten Haber ve duyuru almak için e-bülten aboneliğine kaydolabilirsiniz.
Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.