BLACK ELDERBERRY TARİHÇESİ
Vikingler ve Black Elderberry

Vikingler soğuk iklim şartlarına uyum sağlamak ve büyük denizleri aşarken bağışıklık sistemlerini korumak için Black Elderberry kullanırlardı.
Mısırlılar ve Black Elderberry

Mısırlılar ölümden sonraki yaşamları için Black Elderberry’ i mezarlarının içine koyarlardı.
Yunanlılar ve Black Elderberry

Yunan savaşçıları savaşa giderken mutlaka Black Elderberry’ i yanlarında bulundururlardı.
Türkler ve Black Elderberry

Türkler’de Black Elderberry, tüm Anadolu’da tedavi ve hastalıklardan korunmak üzere yaygın olarak kullanılırdı. Sefere çıkan gemilerdeki ilaç sandıklarında ise mutlaka bulundurulurdu.
İsviçre ve İtalya'daki araştırmacılar, black elderberry’ nin tarih öncesi bir adam tarafından ekildiğini kanıtladılar ve Eski Mısır'a kadar uzanan kayıtlarda yaşlılık temelli ilaçlar için tarifler buldular. Bununla birlikte, tarihçiler genellikle elderberry’ nin şifa gücünün tıbbın babası olarak bilinen, elderberry’ i çeşitli hastalıkları tedavi etmede kendi ilaç kutusu olarak tanımlayan Hipokrat’a kadar dayandığını söylemektedir. Yüzyıllar boyunca, elderberry soğuk algınlığı, grip, ateş, yanıklar, kesikler ve diş ağrısından vebaya kadar 70'den fazla hastalıktan korunmak için kullanılmıştır. 17. yüzyılda, İngiliz araştırmacı John Evelyn, "Yapraklarının, kabuğunun ve meyvelerin tıbbi özellikleri tam olarak biliniyorsa, vatandaşımızın hastalık ya da yaralar için elderberry’ den çare bulamayacağını söyleyemem" demiştir.
E-Bülten Haber ve duyuru almak için e-bülten aboneliğine kaydolabilirsiniz.
Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.