BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VE VİRAL ENFEKSİYONLAR

Mikrop teorisini keşfeden ünlü kimyager ve mikrobiyolojist Louis Pasteur, bağışıklık sisteminin önemini vurgulamak için “Le microbe n’est rien, le terrain est tout.”, “Mikrop hiçbir şeydir, savunma ise her şey.” cümlesini sarf etmiştir. Pasteur’ün burada bahsettiği savunma, bağışıklık sistemimizin ta kendisidir. Ünlü kimyager bağışıklık sistemimizin mikroplara karşı mücadelede ne kadar önemli olduğunu göz önüne sermiştir.


Mikrop hiçbir şeydir, savunma ise her şey.


Bağışıklık sistemi nedir?


Bağışıklık sistemi canlıyı dışarıdan gelen her türlü yabancı madde ve biyolojik etkene karşı koruyan, özelleşmiş hücre ve dokulardan oluşan mükemmel bir sistemdir. Bu kadar önemli görevleri olan bir sistemin elbette çok dirençli olması gerekmektedir.


Basit bir tanımla bağışıklık sistemimizi bir güvenlik elemanına benzetebiliriz.


Tüm hastalıkların ortaya çıkmasındaki en büyük sebeplerden biri zayıf bir bağışıklık sistemidir. Patojen ya da tümör hücreleri güvenlik taramasındaki bir boşluktan faydalanıp bir kez vücudumuza girme şansını ele geçirmeye başlayınca hızla çoğalmaya başlarlar. Vücuda girdikten sonra da temizlemesi engellemekten daha zahmetlidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler ve Mineraller


C Vitamini ve Çinko sağlıklı bir bağışıklık sisteminin en doğal destekleyicileri olarak kabul edilir.

C Vitamini

C vitamini ya da kimyasal adı ile Askorbik Asit insan vücudunda depolanmayan dolayısıyla besinlerle alınması zorunlu olan bir vitamin türüdür.

C vitamininin faydaları arasında ilk sırada vücudun direncini artırması ve savunma sistemini güçlendirmesi sayılabilir. Yaygın olarak bilinenin aksine C vitamini faydaları arasında grip ve soğuk algınlığını önlemek yoktur.

Ancak, Çinko sağlıklı bağışıklık sistemi için merkezi önemde bir mineraldir ve bağışıklık sistemi tepkisinin düzenlenmesinden sorumludur. Çalışmalar C vitamini ile birlikte yüksek dozlarda çinko alımının, soğuk algınlığı süresini yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir 1.

Kısa dönemli tedavide günde en fazla 75 mg çinko alınabilir. Bağışıklık sisteminin desteklenmesine yönelik uzun dönemli tedavide günde sadece 15 mg çinko önerilir. 2

VİRAL ENFEKSİYONLAR

Viral enfeksiyonlar virüslerin çeşitli tipleri tarafından oluşturulan hastalıklara verilen genel addır. Virüsler soğuk algınlığı, grip ve siğil olarak bilinen bulaşıcı hastalıklara neden olduğu gibi HIV / AIDS, çiçek ve hemorajik ateş gibi ciddi hastalıklara da neden olabilirler. Toplumdaki bazı yanlış kanılar antibiyotiklerin gereksiz kullanımını tetiklemektedir. Nezle grip gibi ateşli hastalıklarda hemen antibiyotik alınması yaygın olarak gözlenmektedir.


Antibiyotik kullanımı Nezle ve Gripte etkisizdir!


Antibiyotikler bakterilere karşı etkilidirler, virüslere etki edemezler. Üst solunum yolu enfeksiyonların çoğunu soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar oluşturur. Tüm bu hastalıklarda etkenler virüsler olduğu için antibiyotik tedavisi gereksizdir.
Mevsim geçişlerindeki ısı değişiklikleri soğuk algınlığı vakalarının artışına sebep olur. Oysa sonbaharda bağışıklık sistemini güçlendirmenin formülü hastalanmadan önce hastalıktan korunmakta yatar. Avrupa İlaç Ajansı (EMEA) da onayladığı ve 21 derleme-çalışma analizine göre soğuk algınlığında etkili ve güvenli tedaviler arasında: C vitamini, ekinezya, mürver çiçeği, beta glukan ve çinko da bulunmaktadır.


Sağlıklı beslenelim, uykumuza dikkat edelim, yeterli su içelim, hijyen kurallarına dikkat edelim.


1. Prasad AS ve diğerleri, “Çinko asetat ile tedavi edilen soğuk algınlığı hastalarında semptomların süresi ve plazma sitokin seviyeleri.”; Ann intern Med; 2000; 133, s. 245 – 252↩
2. Singh, M. “Soğuk algınlığı için çinko”; Cochrane sistematik incelemeler veri tabanı 2011, sayı 2

E-Bülten Haber ve duyuru almak için e-bülten aboneliğine kaydolabilirsiniz.
Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.